מדהים אותי כמה שאנו, בני- האדם, פשוט מגבילים את עצמנו בחיים! זאת מחשבה שמטיילת איתי הרבה שנים, אבל בתור מאמן בשש שנים האחרונות יש לי את הזכות לעסוק בעיקר בזה עם מאות אנשים- שונים, מעניינים ונפלאים.  ואני לא יכול להפסיק לחשוב לעצמי: " לאן האדם הזה יכול להגיע אילו רק היה נותן\נותנת לעצמו\עצמה…".

קחו את הנושא של "רעיונות" למשל. מי לא חווה את החווייה של רעיונות חדשים הצצים בראש- קטנים וגם גדולים- אך בין הרעיון שצץ וה"מה לעשות איתו" יש עולם גדול, גדול….ומה היה קורה אילו הפער הגדול הזה לא היה שולט בנו ומנווט אותנו? מה היה קורה אילו לא היינו מוותרים לקולות האלה העוצרים בעדנו, ש"מחמת הספק" לא היתה מחומת הספק והיינו זורמים.

מספר דוגמאות אולי מעולם הגדול?:

סטיב ג'ובס היה בחור צעיר שנמאס לו מהקולג', ברח ממנו באמצע הסמסטר ושיחק עם עוד כמה חברה בכל מיני חלקים אלקטרוניים בביתו. בסוף יצא לו משהו לא רע שקרא "מחשב לבית" וחשב למכור את זה למישהו. לא היה לו כסף אז הלכו לחברת Atari ושאלו אם הם רוצים לממן את הפיתוח או פשוט להעסיק אותם לבנות אותו. הם אמרו "לא". הוא הלך לHewlett- Packard  והם לא רצו לדבר איתו כי הוא לא גמר את התואר שלו באוניברסיטה. ב IBM חשבו שהרעיון שלו להחזיק מחשב בבית הוא ממש לא מעשי ומטופש. אז, בלית ברירה,  הוא וחברו עשו את זה לבד, איכשהו…וכך נולד Apple Computers.

שפרד סמיט למד כלכלה באוניברסיטה הוא כתב עבודה סמינריונית על רעיון חדש שהיה לו לפתוח עסק לשיגור חבילות לכל מקום בארה"ב בתוך 24 שעות. הפרופסור שלו חשב שהרעיון ממש לא מענין ולא מעשי ונתן לו ציון נמוך. אבל סמיט לא הרפה מהרעיון שלו, לקח לו כמה שנים אבל בסוף הוא הקים את Federal Express ועשה מילארדים. ואז כמובן התחילו להעתיק אותו.

ב 1961 עקרת בית  תושבת ניו יורק בשם Jean Nidetch היתה מאוד מוטרדת בחייה. היא סבלה ממשקל עודף ברמות גבוהות , דבר שהציק לה מאוד ולקח אותה לסבב דיאטות ארוך ומייגע, ללא הצלחה. ואז יום אחד היתה לה תובנה שמה שהיה חסר לה הוא אלמנט התמיכה והסביבה החברית והממוקדת מטרה. היא הזמינה 6 חברות אליה הביתה ותמכו אחת בשנייה על מנת להצליח בהורדת המשקל. ואז בפעם הבאה הגיעו 40 נשים והרעיון התפתח והתפשט…היום מיליון איש בשבוע מבקרים במפגשים של "שומרי משקל" ב30 מדינות, העסק מוכר ב $1.2 מיליארד בשנה.

וישנן עוד דוגמאות רבות מאוד. לדוגמא רעיון לעשות טלויזיה 24 שעות ביום- שהוליד את CNN. או רעיון למכור ציוד יד שנייה שהוליד את הענקe-bay, אתר מכירות פומביות באינטרנט. או מוצר ה post-it, מדבקה צהובה שנמצאת כמעט בכל משרד, שבכלל נולדה כתוצאה מכישלון בניסויים בחברת 3M, כאשר שאפו לעשות משהו אחר לגמרי. אדם ערני אחד שנהג להתפלל הרבה בכנסייה חשב שמדבקה כזו יכולה להוות סימניה נאותה למתפללים בספר התפילה שלהם…וכך נולד עוד מוצר שמייצר הרבה הרבה $$$$.

נכון, רוב רעיונותינו אינן כאלה, אפילו רחוקים מאוד מזה. וייתכן שגם לא מבריקים מי יודע מה…אבל איך אנו יודעים? האם באמת נתנו לעצמנו את צ'אנס "ללכת עם זה"? האם מישהו נתן לנו אוזן קשבת, קבוצה תומכת ומאפשרת, מקום לחשוב ביחד מבלי לשפוט שיפוט מהיר ולחזור לשגרה??

מענין, מעניין מה היה קורה אילו…

 

לינקים לקריאה\ רקע:

Searching for New Ideas

http://www.imagineeringezine.com/e-zine/newideas.html

 

חמשת החושים ככלי לפיתוח רעיונות יצירתיים 

דרך מקורית לפתח רעיונות חדשים

http://www.israel-articles.com/rec/2107

 

How to Kill an idea

http://www.fastcompany.com/articles/2008/05/interview-ram-charan.html

 

GREAT QUOTES ON NEW IDEAS….

I can't understand why people are frightened of new ideas. I'm frightened of the old ones.

John Cage
US composer of avant-garde music (1912 – 1992)

Don't worry about people stealing an idea. If it's original, you will have to ram it down their throats.

Howard Aiken
US computer scientist (1900 – 1973)

Ideas are like rabbits. You get a couple and learn how to handle them, and pretty soon you have a dozen.

John Steinbeck
US novelist (1902 – 1968)

Lack of money is no obstacle. Lack of an idea is an obstacle.

Ken Hakuta

Man's mind, once stretched by a new idea, never regains its original dimensions.

Oliver Wendell Holmes
US author & physician (1809 – 1894)

The human mind treats a new idea the same way the body treats a strange protein; it rejects it.

P. B. Medawar
British (Brazilian-born) anatomist (1915 – )

 

 

מודעות פרסומת