להיות שונה

להיות שונה

 

למדתי עם השנים שלא רק שהשונות אינה דבר שצריך למחוק ולהצטער עליה, אלא אשרי השונים שלמדו את סודה ועוצמתה! העולם חי בזכות השונות, ובלעדיה הוא נופל. האם שכחנו את זה או שאולי אף פעם לא חשבנו על זה כך?
 אם רק נתבונן קצרות בעולם נוכל לראות את הברכה שבשונות: 

בטבע- וזה כולל גם אותנו, את בני האדם- מגוון גנטי מאפשר אוכלוסיות מסוימות לשרוד ולצמוח;  אוכלוסיות שמתקיים בהן inbreeding  הן פגיעות יותר ובעלות סיכוי גדול יותר למחלות גנטיות,ירידה בתוחלת ואיכות החיים וגם לכיליון. שונה זה לא רק טוב, זה חיוני! 

 

 חקלאות המבוססת על  גידול אחד- -mono-culture היא מרשם לאסון. באירלנד ב 1846 יותר ממיליון אנשים מתו ועוד מליון נדדו ממקום למקום בגלל שהאכלוסיה זרעה רק שני סוגים של תפוחי אדמה, שלא עמדו נגד מחלות שתקפו. החקלאות ניזונה מגיוון רב. היא זקוקה לשונה.      

 ארגונים המנוהלים על ידי אחידות בחשיבה, ללא קבלה ושמיעה של השונים והחושבים אחרת, יושבים על חומר נפץ. תופעת ה Groupthink מכרסמת באותן מסגרות שבהן עובדים ומנהלים חוששים לבטא דעות שונות, להתנהל שונה ולהיות שונה. הם מעדיפים במקום זה לשתוק וללכת אחרי הרבים, לא לעשות גלים. מערכות מסוג אלה יכולות להתעלם משימת לב לבעיות טכניות כמו באסון המעבורת "צ'לנגר" שהתרסקה. Groupthink  הובילה להשתתקות של מערכות כמו המודיעין הישראלי של 1973, את ה"קונספציה " שהובילה למלחמת יום כיפור אלפי חיילים נהרגו ועשרות אלפי משפחות מתו מבפנים בעודן בחיים.

ישנו משהו לקוי בדרך שבה אנו חיים ומתחנכים ,הדרך הדוחפת אותנו לפחד מהשונה ולהטות את עצמנו לכוון הדומה, עם כל המחיר שבו. אני תוהה כיצד ניתן להשפיע על עצמנו, על ילדינו ועל הסובבים אותנו לכבד ולטפח יותר את השונה שבנו, למענם, למעננו ולמען עולם טוב יותר.

 ישנו פתגם חסידי מקסים, מפיו של רבי זוסיא מאניפולי:

"אינני חושש שמא ישאלוני בעולם האמת למה לא הייתי משה רבנו; על כך אדע מה להשיב. אבל מה אשיב כשישאלוני למה לא היית זוסיא!" (רבי זוסיא מאניפולי)

 הנשיא ברק אובהמה לא יודע את זה, וכנראה אף פעם  גם לא ידע, אבל לי ולו יש הרבה במשותף. ראשית כל אני לעולם לא אהיה ברק אובמה והוא לעולם לא יהיה רוני דוניץ. הדבר השני הוא שלשנינו יש המשך עבודה קשה לפנינו: הוא להיות ברק אובמה ואני להיות רוני דוניץ. אינני יודע למי ביננו מחכה עבודה קשה יותר. ולא רק לנו העבודה הזאת קוראת. ייתכן וכולנו נזדקק לעוד הרבה אומץ להיות שונה בלכתנו בשביל החכם מכולנו….

 

Recommendation- turn on your speakers and click this link to hear the one and only Pete Seeger on

 "Youtube singing- "Little Boxes

 http://www.youtube.com/watch?v=ONEYGU_7EqU

 

מודעות פרסומת